Poslední makročísla z eurozóny nejsou vůbec radostná
Poslední makročísla z eurozóny nejsou vůbec radostná a efekt všech mimořádných opatření ECB na finančních trzích vyprchává, zatímco v reálné ekonomice se ještě nepromítl. Je na čase chtít po ECB novou vlnu tisku peněz - LTRO 3?
Hlavním argumentem pro jsou až překvapivě prudce se zhoršující ekonomické vyhlídky. Nezaměstnanost zdolala nové rekordní úrovně 10,9 % a ve Španělsku nebo v Řecku je již zhruba čtvrtina lidí bez práce. Kombinace tvrdé fiskální diety a vysoké nezaměstnanosti sráží dolů domácí poptávku. Index podnikatelské nálady v průmyslu (PMI) spadl v dubnu v eurozóně na 34měsíční minima a nové objednávky padají třetím měsícem v řadě. Viděno optikou PMI se situace navíc poměrně rychle začíná zhoršovat i v Německu, Nizozemí nebo ve Francii. V takovém prostředí skutečně na první pohled příliš nehrozí poptávkové inflační tlaky, a to teoreticky otevírá prostor pro další měnový stimul z kapes ECB.
Druhým důvodem pro nové kolo měnové expanze je přetrvávající špatná dostupnost peněz v zemích se schodky běžného účtu (například Španělsko). Ty byly před krizí závislé na přílivu soukromých peněz ze zahraničí, který od roku 2009 vyschl a dostupnost peněz se výrazně zhoršila. Jedině tisk nových peněz ze strany ECB dokáže mírnit tlak na okamžité vyrovnání běžných účtů a drastické odbourání finanční páky v periferních ekonomikách. První dvě kola kvantitativního uvolňování (LTRO) sice pomohla ztlumit napětí na periferních trzích, dostupnost peněz se ale nakonec zlepšila pouze pro vlády. Pro podniky a domácnosti na periferiích (částečně vinnou regulace) zatím peníze zůstávají těžko dostupné.
Na druhou stranu ECB v tuto chvíli nemá v ruce dost argumentů pro rozjezd třetího kola LTRO. Jednak z jádra eurozóny přicházejí nadále spíše smíšené signály. V Německu sice začal počet nezaměstnaných také růst, ale z velice nízkých úrovní. Co se podnikatelských nálad týká, v Německu ostře kontrastují padající PMI s neustále se zlepšujícím indexem podnikatelské nálady Ifo. Ten je přitom založen na skoro sedminásobném vzorku německých společností. Podobný, i když menší kontrast, je mezi úrovněmi francouzských PMI a domácího indexu INSEE. ECB také jasně řekla, že efekt LTRO v reálné ekonomice očekává za delší dobu. V tuto chvíli se tak může spokojit s tím, že banky napříč eurozónou v prvním kvartále přestaly dál přitvrzovat podmínky pro poskytování úvěrů. Pokud by ale nedošlo v dalším průběhu roku k jejich uvolnění, byl by to pro ECB jasný varovný signál.
Je třeba si také uvědomit, že první dvě vlny LTRO nalily na účty bank v eurozóně ve velice krátkém období přes bilion eur. To je ohromná suma a v důsledku toho je dnes bilance ECB již o poznání vyšší než u amerického Fedu. ECB navíc bude mít velice těžkou ústupovou strategii. Těžko si představit, že po třech letech evropským bankám neobnoví maturující LTRO. Proto se centrální bankéři z ECB budou zatím dál spíš váhat a vyčkávat.
Jan Bureš, Poštovní spořitelna
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 30.4.2012.
Hodnocení v tomto týdnu provedli:
Jiří Šimara - CYRRUS
Libor Buček, Jan Mach, Milan Nedbálek - FINANCE Zlín
Patrik Hudec - Generali PPF Asset Management, správce fondů ČP INVEST investiční společnosti
Karel Kabelka, Miroslav Hlavoň - GRANT CAPITAL
Jakub Menšík, Pavel Skořepa - LUTHERUS
Jaroslav Brychta - X-Trade Brokers
Tabulky obsahují souhrn odhadů expertů v seznamu. Sloupec "Aktuální hodnota" uvádí hodnotu sledovaných indexů (páteční uzavírací hodnota), ze které při svých odhadech experti vycházeli. S touto hodnotou budou odhady expertů po uplynutí období jednoho či šesti měsíců porovnávány pro vyhodnocení úspěšnosti. "Medián" je číslo, které leží uprostřed podle velikosti uspořádaného souboru odhadů a "Interval odhadů" uvádí minimální a maximální odhad souboru. Sloupce "Růst/Pokles" udávají počet expertů předpokládajících, že index v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste nebo poklesne.
Pozn.: Odhady mají formu nezávazných názorů s ohledem na předpokládaný vývoj v příštím jednom měsíci a půl roce. Skutečnost se však může velmi podstatně lišit od odhadu expertů. Experti ani Kurzy.cz nepřebírají žádnou zodpovědnost za tyto odlišnosti.
Poslední zprávy
- Akciové trhy září, ale volby v USA mohou vše změnit
18.10. 08:50 B.I.G. - Investoři zůstávají opatrní, makrodata překvapila!
11.10. 12:26 B.I.G. - Modulární bydlení LARK: sen o rodinném domě na dosah
07.10. 00:00 Akcie.cz - Trumpův comeback do Bílého domu?
04.10. 11:50 B.I.G. - Bankéři FEDu do toho řízli
20.09. 08:28 B.I.G.